Josef Vejvoda Trio

Josef Vejvoda - Kryštof Marek - Ondřej Štajnochr

Trio bylo založeno v roce 1998 Josefem Vejvodou (synem autora světoznámé polky Škoda lásky), který se mnohá léta podílí jako špičkový bubeník na mnoha projektech české jazzové scény. Byl členem legendárního SHQ Karla Velebného a Jazz Celluly Laca Deciho.

Trio je tvořeno vynikajícími hudebníky: klavírista Kryštof Marek je skladatelem jazzové i soudobé artificiální hudby, dirigentem, aranžérem a textařem, má za sebou celou řadu hudebních projektů v Česku i v zahraničí; kontrabasista Ondřej Štajnochr se vedle jazzu věnuje autentické interpretaci staré hudby, kompozici jazzové i filmové hudby.


Trio vystupuje převážně s vlastním repertoárem pocházejícím od všech členů s konceptem ovlivněným řadou prvků z oblasti jazzu i klasické hudby. Natočilo řadu snímků na CD, pro rozhlas a televizi a vystupovalo na mnoha pódiích u nás i v zahraničí. Trio hraje příležitostně i se zajímavými hosty. Doprovodilo mimo jiné i amerického trumpetistu Bennyho Baileyho na jazzovém festivalu v Přerově. Záznam z tohoto vystoupení, který vyšel na CD "A Meeting to Build a Dream On", byl v anketě Českého rozhlasu označen za nejlepší české jazzové album roku 2001. V roce 2003 vyšlo CD One Minute Dance s vlastním repertoárem od všech členů tria, některé skladby z CD zazněly i ve filmu "Oběti a vrazi".


V poslední době se Josef Vejvoda Trio věnuje i projektům s komorním nebo symfonickým orchestrem: v roce 2005 se uskutečnilo turné po celé republice k 60. narozeninám Josefa Vejvody se Severočeskou filharmonií Teplice (dirigent Tomáš Koutník), Pavlem Šporclem, Štěpánem Markovičem a triem se skladbami Josefa Vejvody "Novelty concerto", "Celebration" a "Brasilian Pearl Jubilee", v roce 2006 Trio Josefa Vejvody a Vituosi di Praga zahráli v Rudolfinu Vejvodovu skladbu "Pocta Jaroslavu Ježkovi" a v roce 2007 společně s Komorní filharmonií Pardubice provedli premiéru Vejvodovy skladby "Three Little Loves".


Mladá fronta DNES / Lubomír Dorůžka (autor je překladatel a hudební publicista):

"Tuzemští autoři soudobé vážné hudby mohou jen snít o tom, že by se jejich novinka objevila v rozmezí čtyř let na dvou albech v podání renomovaných interpretů, jimiž nesporně jsou Severočeská filharmonie Teplice s houslistou Pavlem Šporclem a Sukův komorní orchestr s houslistou Josefem Sukem. Právě to dokázal jazzový bubeník Josef Vejvoda (1945), syn autora našeho možná jediného skutečně světového hitu Škoda lásky, se svými suitami Brazilian Pearl Jubilee a Celebration. Tři malé lásky dokládají Vejvodovu skladatelskou mnohostrannost. A také schopnost v hledání schůdných cest k jejímu uplatnění; to je umožněno poptávkou v oblasti vážné hudby po přitažlivých, rytmicky kořeněných skladbách náležité profesionální kvality. Standardní obecenstvo symfonických koncertů Tři malé lásky zřejmě uvítá jako odlehčující vybočení z obvyklého pořadu."


2010 - Josef Vejvoda se svým triem odehrál sérii koncertů "Pavel Šporcl - Pocta mistrům"

2012 - vystoupilo trio společně s Pardubickou filharmonií (dirigent Leoš Svárovský)
Josef Vejvoda: "Odehrál jsem už mnoho koncertů, ale potlesk vestoje, v první polovině koncertu, jako v Pardubicích, jsem ještě nezažil. Byl jsem, jako skladatel, vedle Antonína Dvořáka, Alexandra Borodina, v docela dobré společnosti. O to víc si toho vážím."

2013 - světová premiéra Vejvodova díla "Parafráze pro violu a orchestr"
Josefa Vejvoda Trio, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Jitka Hosprová. Smetanova síň Obecního domu v Praze, v rámci oslav 90. výročí existence Čs. Rozhlasu. Přímým přenosem vysílala stanice Vltava

2015 - vystoupilo trio společně se SOČRem na Janáčkově máji


Diskografie tria:

  • Josef Vejvoda Trio - A Meeting to Build a Dream On (2001)
  • Josef Vejvoda Trio - One Minute Dance (2003)
  • Josef Vejvoda Trio a Severočeská filharmonie Teplice - Novelty Concerto (2005)
  • Josef Vejvoda Trio a Suk Chamber Orchestra - Three Little Loves (2008)
  • Josef Vejvoda Trio a hosté - Jazz na Hradě "Vejvoda Josef 65" (2010)
  • Josef Vejvoda Trio - The Affinity (2010)